software as a service

Dostęp do programu mKsiegowa.pl jest oferowany w modelu Software-as-a-Service (SaaS).

Koncepcja usługi "software on demand" nazwana później "Software-as-a-Service" (SaaS) powstała w latach 60-tych XX wieku. Jej dynamiczny rozwój nastąpił w okresie popularyzacji internetu oraz doskonalenia jakości dostępu do sieci.

W największym uproszczeniu SaaS polega na przeniesieniu przetwarzania danych z komputerów i serwerów używanych w sieci lokalnej do wysoko wyspecjalizowanych centrów przetwarzania danych. Jednocześnie nie ma konieczności zakupu licencji oraz ponoszenia kosztów instalacji oprogramowania. Użytkownicy korzystają z oprogramowania przez internet.

Usługa w modelu SaaS mocno wpisuje się w koncepcję „chmury”. W czasach rozwoju sieci komputerowych i internetu miejsce przetwarzania danych przestaje być istotne. W dotychczasowych rozwiązaniach programy i dane były przechowywane w lokalnych serwerowniach. Centra przetwarzania danych mieściły się najczęściej w tym samym budynku, co reszta firmy. Wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych w sieciach publicznych coraz mniejsze znaczenie ma geograficzna lokalizacja serwerów. Użytkownik nie musi wiedzieć gdzie przechowywane są jego dane – po prostu są przetwarzane gdzieś w chmurze globalnej sieci komputerowej.

Usługa SaaS stopniowo zastępuje tradycyjny sposób zakupu licencji na oprogramowanie. Główną przyczyną są niższe koszty oprogramowania wynajmowanego w modelu SaaS w stosunku do inwestycji we własne środki przetwarzania danych w firmie. Przygotowaliśmy przykładowe porównanie kosztów dla programu księgowego.

Zalety świadczenia usługi w modelu SaaS

W najkrótszych słowach praca z programem w modelu SaaS polega na tym, że użytkownicy (księgowi, analitycy, pracownicy magazynu, itd.) nie muszą instalować programu na swoich komputerach. Jedyne co potrzebują, to przeglądarki internetowej z dostępem do sieci.

Dodajmy jeszcze kilka innych zalet modelu:

  • Natychmiastowy dostęp do danych z wielu miejsc jednocześnie, bez konieczności inwestowania w kosztowne sieci korporacyjne.
  • Łatwość integracji procesów biznesowych w ramach przedsiębiorstwa rozproszonego terytorialnie.
  • Podwyższone bezpieczeństwo danych.
  • Niższe koszty inwestycji w system informatyczny, w porównaniu do tradycyjnego zakupu licencji.
  • Łatwość integracji programu z innymi systemami (bankowością elektroniczną, systemami płatności internetowych, systemem eDeklaracje, innymi programami pracującymi w internecie). Oprogramowanie dostępne w modelu SaaS ma stały adres internetowy i konfiguracja interfejsu między dwoma programami nie wymaga zatrudniania specjalisty

Zespół mKsiegowa.pl