JPK_V7 - sprzedaż zagraniczna

Dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju

W pozycji 11 i 12 deklaracji JPK_V7 wskazać należy dostawy towarów oraz eksport usług, a więc świadczenie usług poza terytorium kraju. Świadczenie usług dotyczy zarówno krajów z obszaru Unii Europejskiej, jaki i spoza Unii.

Pozycja 11 zawiera wszystkie wyżej wymienione transakcje sprzedaży, natomiast pozycja 12 tylko te, które dotyczą świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Oznacza to usługi spełniające łącznie następujące warunki:

• miejscem ich świadczenia znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego UE,
  • nabywcą jest podatnik zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska,
  • nabywca usługi jest zobowiązany do zapłaty VAT jako usługobiorca,
  • świadczenie usług nie jest zwolnione lub opodatkowane stawką 0%.

Jak utworzyć transakcje sprzedaży na export?

W programie mKsiegowa.pl zapisy w rejestrze VAT z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju można utworzyć za pomocą dokumentów wystawionych dla kontrahentów z grupą podatkową typu Kontrahent UE lub Export/Import:

• faktura sprzedaży z Kategorią VAT = Inne usługi
  • niezerowa korekta faktury sprzedaży
  • dokument księgowy prosty z zapisem do rejestru VAT, z Kategorią VAT = Inne usługi

Zapis w rejestrze VAT

Dokumenty i ich korekty wprowadzone jako sprzedaż na export widoczne są w rejestrze sprzedaży VAT:

jpk v7 - dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju rejestr vat

Jak zapisy są prezentowane w deklaracji

Zbiorcza wartość netto z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju zapisywana jest w polach P_11 i P_12 wg następujących zasad:

• w polu P_11 sumowane są wszystkie transakcje sprzedaży z kategorią VAT = Inne uslugi
  • w polu P_12 sumowane są transakcje sprzedaży z kategorią VAT = Inne uslugi, wystawione na kontrahentów spoza EU

Podczas tworzenia pliku za okres program prezentuje na ekranie podsumowanie zakupu w sposób, jaki jest pokazany na poniższej ilustracji:

jpk v7 - dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju - część deklaratywna

W jaki sposób sprzedaż na export jest zapisywana w pliku JPK_V7?

Zbiorcza wartość netto z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju zapisywana jest w polach P_11 i P_12 jak na poniższej ilustracji:

jpk v7 - sprzedaż exportowa

Poszczególne dokumenty dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju zapisywane są w strukturze XML z kwotami określonymi za pomocą znaczników K_11 i K_12 odpowiednio.

jpk v7 - dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju

Uwaga: Pole KodKrajuNadaniaTIN tworzone jest następująco:

• program bierze pod uwagę 2 pierwsze znaki pola numeru NIP kontrahenta, jeżeli są literami,
  • w przypadku, gdy 2 pierwsze znaki nie są literami, program wpisuje oznaczenie dla Polski - PL,
  • w przypadku braku numeru NIP kontrahenta program nie zapisuje pola KodKrajuNadaniaTIN.

Pozostałe artykuły na temat JPK_V7

Sposób działania deklaracji JPK_V7 omawiamy szczegółowo w cyklu artykułów.