Szacowanie kosztów w projektach

Szacowanie kosztów w projektach

Jednym z ważniejszych elementów planowania projektu jest poprawne oszacowanie kosztów jego realizacji. Zamieszczamy przegląd najpopularniejszych technik szacowania kosztów.

 

Szacowanie przez analogię

Szacowanie przez analogię polega na analizie i porównaniu projektu do rzeczywistych kosztów poniesionych w podobnych projektach w przeszłości. Analizę traktuje się jako bazy do oszacowania kosztów w nowym projekcie. Jest to jedna z form oceny eksperckiej, którą często stosuje się do określenia całkowitego kosztu projektu, we wczesnych jego fazach. Podczas analizy można wziąć pod uwagę również projekty podobne zrealizowane przez inne firmy w branży.

 

Modelowanie parametryczne

Modelowanie parametryczne to szacowanie kosztów w oparciu o parametry projektu. Jest to najczęściej stosowana metoda, między innymi w budownictwie. Modele takie mogą być oparte o wszelkiego rodzaju kosztorysy. Parametrami wejściowymi tej techniki są na przykład: kubatura pomieszczeń, liczba punktów elektrycznych, itp. W bardziej skomplikowanych projektach można budować bardziej złożone modele.

 

Metoda oddolna (bottom-up)

Metoda polega na oszacowanie kosztów poszczególnych czynności składających się na projekt, a następnie obliczenie kosztów całkowitych. Skuteczność tej techniki silnie zależy od poprawności i dokładności planowania czynności niezbędnych do realizacji projektu.

 

Koszty budowy oprogramowania komputerowego

Tworzenie oprogramowania komputerowego było, od początku rozwoju tej branży, szczególnym wyzwaniem dla planistów. Powstało cały szereg technik i modeli, najczęściej parametrycznych, do budżetowania. W szczególności, modele mogą istotnie różnić się w zależności od używanych narzędzi programistycznych.