Wycena składników wyrażonych w walutach obcych

Wycena składników wyrażonych w walutach obcych

Wycena składników wyrażonych w walutach obcych

Nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych:

  1. składniki aktywów - po kursie kupna stosowanym w tym dniu przez bank, z którego usług korzysta jednostka, nie wyższym jednak od kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień,
  2. składniki pasywów - po kursie sprzedaży stosowanym w tym dniu przez bank, z którego usług korzysta jednostka, nie niższym jednak od kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień,

Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

  1. kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
  2. średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut określa się w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.

 

Różnice kursowe

Różnice kursowe powstałe przy sprzedaży walut przez jednostkę oraz przy zapłacie należności i zobowiązań (w tym z tytułu kredytów) księguje się w koszty lub przychody finansowe, z wyjątkiem sytuacji, gdy w uzasadnionych przypadkach te różnice kursowe można zaliczyć do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia produktów, towarów, środków trwałych, środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych.

Różnice kursowe dotyczące inwestycji długoterminowych wyrażonych w walutach obcych, powstałe na dzień ich wyceny, rozlicza się w sposób określony w art. 35 ust. 2 i 4 Ustawy o Rachunkowości.

 

Przykładowe zastosowania wyceny typowych operacji w walutach obcych

  • odsetki od lokat walutowych wycenia się po kursie kupna banku z dnia ich naliczenia,
  • odsetki od środków na rachunku walutowym wykazywane są po przeliczeniu według kursu kupna z dnia ich dopisania, stosowanego przez bank prowadzący rachunek walutowy,
  • pobraną zaliczkę w walucie obcej na koszty związane z podróżą służbową wycenia się po kursie sprzedaży z dnia dokonania transakcji banku, z jakiego usług korzysta jednostka.
 

Podstawa prawna

 
poradnik księgowy
Program księgowy mKsiegowa.pl posiada możliwość automatycznego naliczania i księgowania różnic kursowych dla operacji walutowych. Średnie kursy walut z tabeli A NBP są pobierane automatycznie.
Program pozwala na okresową rewaluację kont walutowych.