Polityka Rachunkowości - podstawowe pojęcia

Polityka Rachunkowości - podstawowe pojęcia

polityka rachunkowości
 

Polityka rachunkowości - kogo obowiązuje?

Rozpocznijmy od pytania „Kto powinien prowadzić księgi rachunkowe, czyli tzw. pełną księgowość?”

Ustawa o rachunkowości obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych nakłada na:

  • spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji);
  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

W przypadku osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, aby zadecydować, czy spółkę obowiązują księgi rachunkowe w roku 2014 należy stwierdzić, czy przychody netto osiągnięte w 2013 roku przekroczyły wymienioną kwotę. Mogą one też podjąć decyzję o prowadzeniu pełnej księgowości nawet, jeżeli kwota 1,2 mln EURO nie została osiągnięta. W takim przypadku, przed rozpoczęciem następnego roku podatkowego należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wyrażoną w walucie euro kwotę przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 roku występuje, jeżeli w 2013 roku przychody netto wyniosły co najmniej 5 059 560,00 zł (średni kurs euro na dzień 30 września 2013 r. wyniósł 4,2163 zł - tabela kursów średnich nr 189/A/NBP/2013).

 

Od czego zacząć?

Firma musi prowadzić pełną księgowość, więc czas zastanowić się od czego należy zacząć?

Przede wszystkim, po uregulowaniu spraw formalnych (dokonaniu stosownych zgłoszeń), należy napisać politykę rachunkowości. W praktyce polityka rachunkowości, to konkretne reguły i zasady przyjęte w firmie i mające na celu ułatwienie zarządzania jej finansami.

Polityka rachunkowości to dokument opisujący m.in. obowiązujące zasady finansowe, które stanowią doprecyzowanie ogólnych przepisów ustawy o rachunkowości. Aby mieć czytelną i przejrzystą księgowość musimy również pamiętać, aby opracowane reguły były nie tylko zgodne z przepisami prawa, ale także uwzględniały specyfikę działalności firmy. Prawidłowa organizacja systemu rachunkowości w firmie stanowi jeden z podstawowych elementów jej rozwoju.

 

Podstawowe zasady

Ustawa o rachunkowości wprowadza kilka podstawowych zasad związanych z polityką rachunkowości:

  • przygotowana musi być w języku polskim,
  • musi określać rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze;
  • musi określać metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego;
  • określa sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej:
    • zakładowy plan kont;
    • wykaz ksiąg rachunkowych;
    • opis systemu przetwarzania danych
    • opis systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.
 

Kto odpowiada za politykę rachunkowości?

W sprawach, które nie zostały uregulowane przepisami ustawy o rachunkowości można stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku standardu krajowego, można stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

Formalnie, to kierownik firmy ustala w formie pisemnej i aktualizuje politykę rachunkowości.

 

Ciąg dalszy

W kolejnym artykule wyjaśniamy co to jest rok obrotowy i podatkowy oraz jakie zasady rządzą ustalaniem okresów sprawozdawczych.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (opracowano na podstawie Dz. U. z 2013 r., poz. 330).
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361).
 
księgowość internetowa
Zespół programu księgowości internetowej mKsiegowa.pl oferuje pomoc w zakresie przygotowania i kształtowania polityki rachunkowości.
Prezentujemy cykl artykułów na temat przygotowania polityki rachunkowości, a osoby które zarejestrują się w programie, otrzymają pełną wersję w postaci ebooka.