Korekta VAT naliczonego z tytułu art. 89b ust 1 ustawy

Korekta VAT naliczonego z tytułu art. 89b ustawy

Jednym z rodzajów zdarzeń gospodarczych, które podlegają ewidencji w ramach pliku JPK_V7 są dokumenty korekty VAT naliczonego z tyt. art. 89b ustawy.

Plik JPK_V7 zawiera ewidencję:

  • Wysokości podatku naliczonego wynikającej z korekt podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy,
  • Wysokości podatku naliczonego wynikającej z korekt podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy,

 

Sposób przygotowania dokumentów korekty

Dokumenty korekt inicjuje się bezpośredni z ekranu Nierozliczone dokumenty w module Zakupy.

Przed rozpoczęciem księgowania dokumentów korekty, w Ustawieniach systemowych (moduł Ustawienia) trzeba ustawić Konto korekty podatku naliczonego (art. 89b).

Na ekranie Nierozliczone dokumenty trzeba znaleźć niezapłaconą fakturę. Jeżeli data płatności jest opóźniona o min. 90 dni, obok faktury pojawia się ikona umożliwiająca utworzenie odpowiedniego dokumentu wyksięgowującego VAT faktury. Po kliknięciu ikonki program przenosi do ekranu wprowadzenia dokumentu typu PK. Dokument zostanie zapisany w rejestrze zakupu z podatkiem VAT w polu K_46. VAT zostanie przeksięgowany na konto podane w Ustawieniach.

Po zapłaceniu faktury, program umożliwia utworzenie dokumentu PK, który przeksięgowuje VAT ponownie na odpowiednie konta VAT. Dokument korekty zostanie zapisany w rejestrze zakupu z podatkiem VAT w polu K_47.

Dokumenty korekty VAT są raportowane w pliku JPK_V7.

Szczegółowy opis, z powołaniem się na odpowiednie przepisy, zamieszczamy w naszym poradniku, w artykule dotyczącym korekty VAT po dacie wymaganej zapłaty.