Przykład konfiguracji do księgowania kosztów w przekrojach

Jednostkom gospodarczym, które są zainteresowane rozliczaniem kosztów w ramach projektów na poszczególne konta w planie kont zalecamy specyficzną konfiguracją kartoteki towarowej. Zaprezentujemy przykład konfiguracji kosztów z podziałem na przekroje (projekty).
W najprostszym przykładzie jednostka gospodarcza ponosi proste koszty, ujmowane w ramach 'usługi', tj. np. koszty administracyjne, usługi obce.

KROK 1: Przygotowanie planu kont.Struktura kont kosztowych powinna być skonstruowana niezależnie od prowadzonych projektów.
Przykład:400 koszty wg rodzaju
401 zużycie materiałów i energii
401-01 materiały bezpośrednie
401-02 materiały pośrednie
401-03 paliwo

Na powyższych kontach pojawią się obroty ze wszystkich projektów. Na obrotówce nie otrzyma się wówczas podziału na projekty.

KROK 2: Konfiguracja kartoteki towarowej.

Proponujemy przygotowanie odpowiedniej ilości usług kosztowych w kartotece towarowej, na które będą dokonywane księgowania w ramach poszczególnych projektów.

Przykład:

usługa 1: 401-01-01 materiały bezpośrednie (ustawiamy projekt 1)

401-01-02 materiały bezpośrednie (ustawiamy projekt 2)

401-02-01 materiały pośrednie (ustawiamy projekt 1)

401-02-02 materiały pośrednie (ustawiamy projekt 2)

... itd.

Tak zdefiniowane pozycje kartoteki należy używać dla poszczególnych projektów. Jest to elastyczne rozwiązanie, gdyż nawet na jednej fakturze można księgować koszty z różnych projektów.

Podsumowując - można zatem ustawić dla jednego konta analitycznego kilka projektów. W ten sposób, w przekrojach będzie widoczny podział kosztów na poszczególne projekty.