Zamknięcie Roku w świetle ustawy o rachunkowości.
Rok obrotowy
Przypomnijmy, że przez rok obrotowy, zgodnie z Ustawą o rachunkowości (UoR), należy rozumieć rok kalendarzowy lub inny okres trwający pełnych kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych, stosowany także do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut albo umowa, na podstawie której utworzono spółkę.
Jeżeli jej działalność została rozpoczęta w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to księgi rachunkowe oraz sprawozdanie finansowe za ten okres można połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem za rok następny.
Harmonogram zamknięcia roku
Kierownik jednostki już kilka miesięcy przed zakończeniem roku obrotowego powinien zaplanować związane z tym czynności, a następnie delegować uprawnienia i zadania na odpowiednie działy, pracowników firmy. Art. 12 UoR określa zasady zamykania ksiąg rachunkowych na koniec danego roku obrotowego, a następnie ich otwierania na początek następnego. W związku z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy i sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego pierwszymi czynnościami, które należy dokonać jest:
- przeprowadzenie inwentaryzacji;
- w przypadku spółek zobowiązanych poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta - wybór podmiotu uprawnionego do badania na zasadach określonych w art. 66 UoR.
''które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
|
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (opracowano na podstawie Dz. U. z 2013 r., poz. 330).
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (opracowano na podstawie: tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.).
W programie mKsiegowa.pl dokonujemy Zamknięcia Roku według opisanej procedury. Do tego celu konfigurujemy między innymi odpowiednie konta księgi głównej:
|
Więcej na ten temat
Artykuł na temat szczegółów dotyczących działań związanych z zamknięciem roku:
- Księgowanie i rozliczanie różnic inwentaryzacyjnych
- Warianty przeznaczenia zysku lub pokrycia straty w spółce z o.o.
- Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe