JPK_V7 - korekta sprzedaży krajowej
Jak skorygować sprzedaż krajową?
Korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, o których mowa w art. 89a ust. 1 i 4 ustawy (zarówno zmniejszające, jak i zwiększające) ewidencjonuje się pojedynczo, podając ich wszystkie elementy wymagane dla faktur dokumentujących dostawy towarów lub świadczenia usług.
W programie mKsiegowa.pl zapisy korygujące sprzedaż w rejestrze VAT tworzy się najczęściej wprowadzając niezerową korektę sprzedaży.
Korekta sprzedaży krajowej ma miejsce, gdy grupa podatkowa kontrahenta jest typu Kontrahent krajowy.
Kategoria VAT dla korekty przyjmowana jest taka, jak dla dokumentu oryginalnego. Szczególne przypadki korekt można realizować za pomocą dokumentu prostego PK z zapisem do rejestru VAT.
Zapis w rejestrze VAT
Dokumenty korygujące sprzedaż krajową widoczne są w rejestrze VAT jako osobne dokumenty, z odpowiednimi stawkami VAT:
Jak zapisy są prezentowane w deklaracji
Plik JPK_V7 posiada część deklaracyjną (podsumowanie za okres) oraz część związaną z poszczególnymi zapisami w rejestrze VAT.
W części deklaracyjnej (nagłówek) następuje odpowiednie podsumowanie wszystkich dokumentów w danej kategorii i stawce VAT.
Podczas tworzenia pliku JPK_V7 za okres program prezentuje na ekranie podsumowanie sprzedaży w sposób, jaki jest pokazany na poniższej ilustracji (dla poszczególnych stawke VAT):
W jako sposób korekta sprzedaży krajowej jest zapisywana w pliku JPK_V7?
W programie mKsiegowa.pl wysokość podstawy opodatkowania oraz podatek należny wynikająca z korekty dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanych odpowiednimi stawkami VAT, są zapisywane jako osobne pozycje z zapisem w polach K_10, K_13, K_15, K_17 oraz K_19, K_16, K_18 oraz K_20. Jeżeli korekta jest przygotowana "in minus", wówczas zapis w pliku JPK_V7 jest ze znakiem ujemnym.
Pozostałe artykuły na temat JPK_V7
Sposób działania deklaracji JPK_V7 omawiamy szczegółowo w cyklu artykułów.