Terminologia w zarządzaniu projektami

Terminologia w zarządzaniu projektami.

Ujednolicenie terminologii stosowanej przy zarządzaniu projektami znacznie ułatwia komunikację w zespole. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych pojęć.

 
  • Zarządzanie projektami - zbiór procesów zorientowanych na szeroko pojętego klienta, które zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu w dostarczeniu klientom oczekiwanych produktów lub usług.
     
  • Projekt - unikalny zbiór czynności, który pozwala na osiągnięcie celu, z ustaloną datą rozpoczęcia i zakończenia oraz określonym wykorzystaniem zasobów.
     
  • Karta projektu – formalny dokument upoważniający nominowanego kierownika projektu do wykorzystania ustalonych zasobów firmy (ludzi, finanse, sprzęt, itd.), do osiągnięcia celów opisanych w karcie projektu.
     
  • Plan projektu – dokument określający zespół czynności niezbędnych do realizacji zakresu projektu (WBS), harmonogram realizacji oraz rozkład czasowy kosztów. Dodatkowo dokument powinien być uzupełniony o sposób zarządzania zakresem, ryzykiem, jakością, zasobami oraz komunikacją.
     
  • Budżet projektu – umieszczony na osi czasu rozkład planowanych wydatków w projekcie, uzupełniony zwykle o dopuszczalny margines błędu.
     
  • Koszty projektu – faktycznie ponoszone koszty związane z realizacją projektu, w konfrontacji z jego budżetem.
     
  • Harmonogram projektu - umieszczony na osi czasu rozkład czynności planowanych w projekcie, uzupełniony zwykle o dopuszczalny margines błędu.
     
  • Ryzyko w projekcie – zdarzenie losowe mogące mieć pozytywny (szansa) lub negatywny (zagrożenie) wpływ na parametry projektu (koszty, czas, zrealizowany zakres lub osiągnięte cele)
     
  • Zdarzenie w projekcie – zdarzenie, które miało pozytywny lub negatywny wpływ na parametry projektu i które należy poddać analizie, w celu określenia działań niezbędnych do zmaksymalizowania lub zminimalizowania tego wpływu.
     
  • Zarządzanie ryzykiem – zbiór działań podejmowanych w celu identyfikacji, analizy i przygotowania się na wystąpienie ryzyk w projekcie.
     
  • Zarządzanie jakością - zbiór działań planowanych i podejmowanych w celu podniesienia jakości lub utrzymania jej w określonych ramach.
 

Więcej informacji

Nasz cykl artykułów przedstawia zarządzanie projektami bardzo skrótowo. Zachęcamy osoby zajmujące się organizacją pracy do zapoznawania się z bogatą literaturą dostępną na ten temat.

W niniejszej publikacji korzystaliśmy, przede wszystkim, ze źródeł publikowanych przez Project Management Institute (PMI). PMI jest organizacją non-profit założoną w Stanach Zjednoczonych, w roku 1969. Początkowo organizacja zrzeszała kierowników projektów z branży budowlanej. Z biegiem lat dobre praktyki zarządzania projektami obejmowały inne dziedziny gospodarki.

Istotną rolą PMI na świecie jest standaryzacja pojęć, jakimi posługują się zespoły projektowe. Publikacje PMI obejmują szereg książek o charakterze encyklopedycznym, z których najważniejszą jest PMBOK – Project Management Body of Knowledge.

Pierwsze wydanie PMBOK pojawiło się w roku 1987. W okresie późniejszym PMI opublikował opracowanie standardów dla zarządzania programami, portfelami projektów i wiele innych uzupełnień.

Publikacje Project Management Institute są dostępne na stronie www.pmi.org.